A lagom életvitel addig nem megy ki a divatból, míg vágyunk egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb életvitelre, amire a saját megoldásaink nem vállnak be. Foglaljuk tehát össze újra, és valamennyire másként, mint eddig, hogyan hozhatnánk ki a legjobbat magunkból a lagommal.

Amire mindannyian vágyunk az a boldogság. A lagom életmód a mértékletességével és egyszerűségével pont erre hivatott. Az Egyesült Nemzetek Szervezete, röviden az ENSZ, évről-évre felméri és jelentést tesz arról, hogy a mintegy 156 tagország állampolgárai mennyire élnek jóllétben. 

A felmérésben a válaszadóknak saját élethelyzetük önértékelését kell megtenniük úgy, hogy egy létrára kell gondolniuk, amin a számukra lehető legjobb élet a 10-es, a lehető legrosszabb pedig a 0 értéket jelenti, és ezen kell elhelyezniük életük jelenlegi értékét. A rangsorok olyan, országonként reprezentatív mintákból származnak, amelyeket három év alatt gyűjtenek össze a kérdezőbiztosok. Azaz a 2024-es jelentés válaszai 2021 és 2023 között születtek.

Az idei Világboldogság Jelentésben, mint mindig idén is a skandináv nemzetek állnak a létra legmagasabb fokán, vagyis továbbra is úgy tűnik, valóban van mit tanulnunk tőlük.

Különösen gyakran hallhatunk a dán hyggéről, a finn sisu-ról, és a svéd Lagom életmódról, és a Mys hatásáról, amely azokra a pillanatokra összpontosít, amelyek tele vannak melegséggel, harmóniával és vidámsággal. Miért ne tudhatnánk ezekről még többet?

2024 eredményei

Mi az a Lagom?

Magazinunk rendszeres olvasói már kívülről fújják, mi az a lagom, mit jelent a lagom életmód. De mivel egy valamire való lagom gondolkodású ember előzékeny, és nagyon is szereti ezt a életérzést, szívesen elolvassa újra és újra. Már csak azért is mert nyitott a világra, az újdonságokra.

A lagom a svéd nyelvben szó szerint azt jelenti megfelelő, nem túl sok, nem túl kevés, elégséges mennyiségű. Továbbá ennél többet is jelent, egy olyan életfilozófiát, amely egyensúlyt kíván teremteni a hétköznapi élet minden területén. 

Skandináv misztikával megfogalmazva, a lagom az a titok, ami meghatározza a társadalmi tudatosságon, mértékletességen és fenntarthatóságon alapuló életmódot. És amit mi magunk is kvázi könnyen elsajátíthatunk. 

Ha valami nem hibátlan, még bőven lehet elég jó

Felejtsük el a tökéletességet, és lazítsunk – írja ezt egy már-már kontrollmániás ember. De higgye el a kedves olvasó, irtó sokat dolgozom azon, hogy bizonyos dolgok felett szemet tudjak hunyni, ne hajtsak mindig a tökéletességre, megelégedjek az egész jóval. Mert, ha valami nem hibátlan, az még bőven lehet elég jó, azaz a célnak megfelelő.

A lagom egyik filozófiai tanácsa, hogy hagyjunk fel a gyakran elérhetetlen tökéletesség hajkurászásával, és higgyünk az arany középút csodájában. Engedjük meg magunkban, hogy ne mindig száz százalékot hozzunk. Adjuk meg magunknak azt a szabadságot, hogy tévedjünk, hibázzunk, hogy valamiben legyünk kicsit hóbortosak, lusták, engedékenyek, lazák. 

Mert az igazi boldogság az, ha tudjuk, hogyan merüljünk el örömmel az életünkben, és őrizzük meg az erőt, hogy minden nap derűvel nézzünk a mindennapi feladatokra. Tudatosan egyszerűsítsünk, ahol lehet és tudunk. 

Csak pozitívan 

A lagom életmód filozófiája a túlzások elkerülésén alapszik. Az igazi cél az egyensúly megtalálása mindenben. Legyen minden elég, mintsem tökéletes. Meg kell tanulni, megérezni, tudni, hol van az elég jó, az elég mennyiségű határa, és pozitívan állni a dolgokhoz. A munkában, a magánéletben, a párkapcsolatban, a hobbiban, a kikapcsolódásban, a sportban, az evésben, a társadalmi ügyekben stb.


Tanulni a hibáinkból, a tapasztalatainkból szükséges. Tisztességesen állni a világ elé, és együtt élni a világgal. Ami ma már őrületesen gyors, interaktív, bőséges, amelyben nekünk minden nap helyt kell állnunk. Lehetőség szerint minél pozitívabban és egyszerűbben.

Egyszerűség elve

Be kell valljam, sokáig nem értettem egyet az egyszerűség elvével. Maximalistaként, mindiga legjobbra törekedtem, eléréséhez pedig folyamatosan kontrolláltam magamat és a környezetemet is. Nem értettem meg, mások miért elégednek meg, a még a nem tökéletessel. Lustaságnak, nemtörődömségnek, igénytelenségnek vettem, ha valaki leegyszerűsítette a dolgokat.

Ma már nem így gondolom. Beláttam, hogy szükség van arra, hogy bizonyos dolgokban, amikben lehet egyszerűsítsünk. Ehhez jót tett persze az is, hogy nem egyszer járhattam rövidebb-hosszabb ideig Svédországban. Megtanultam egyszerűsíteni olyan dolgokban, ami sem önmagunknak, sem másoknak nem okoz gondot, ha valami nem tökéletesre sikerül, ha valami nem elég jó. Ilyen a vasalás. Igaz, ma sem szeretem ha az asztalon vasalatlan a terítő, a konyharuha és magunkon a póló, az ing, a blúz, de a farmert, a pizsamát, a hálóinget, a kreppágyneműt nem biztos, hogy kivasalom. És terítő helyett meg gyakran lemosható alátétet használok. Vagy az sem baj, ha szétcsúszik a születésnapi torta, legfeljebb ráfogom, hogy rusztikus.

A tökéletesség hajkurászása helyett, inkább minden rejtett zugban keresem a józanságot, a szabadságot, és a saját magam korlátozása nélküli boldogságot. 

Egyszerűsítsünk tehát, amiben lehet. Ami nem a mi feladatunk, nem a mi dolgunk, ami nem ránk tartozik, ami nélkül lehet élni, ami még számunkra elfogadható, ami nem túl sok. Ilyen a munkahelyi pletyka, a takarítás, az ünnepek előtti cécó és a bútorok. Mindannyian tudjuk miben egyszerűsíthetünk anélkül, hogy elsüllyednénk a föld alá szégyenünkben, vagy amitől nem dőlne össze a világ.

Attól semmiképpen sem, ha nem halmozzuk tele az otthonunkat, ha a bútoraink logikusak és funkcionálisak, ha a ruháink alkalomhoz illőek, de kényelmesek és praktikusak. 

Lassan, nem kell sietni

A lagom nagyrészt a lassú élet művészetéről szól. Ne rohanjunk annyira, nem kell mindig a következő lépésre gondolni. Helyette szánjunk időt arra, amit éppen teszünk, éljük meg a cselekedeteinket, vagy végezzük lazábban, lassabban a dolgainkat, mint máskor. Ne kapkodjunk. Ne hajszoljuk túl magunkat. A legtöbb feladat megvár.  

Például reggelizzünk komótosan legalább a hétvégén, míg társasjátékozunk a családdal ne tervezzük már a lefekvés körüli teendőket, nem kell egyszerre az egész otthont kiporszívózni, órákkal később vagy másnap is elő lehet venni a porszívót. Az összes ablak pucolását sem kell egyszerre letudni, különösen nem, ha nagy az otthonunk és sok az üveges nyílászárónk.

És ha már lassítunk, akkor figyeljünk oda a belső állapotunkra is, arra, hogy mennyit és hogyan pihenünk és mozgunk, mert mindkettő megtisztítja az elménket, és segít abban, hogy pozitív szellemben kezeljük a mindennapokat. Keressünk tehát időt a kikapcsolódásra, az apró örömök megélésére és átadására, a feltöltődésre, ezek mind-mind különféle megoldások arra, hogy megszabaduljunk a munkahelyi vagy magánéleti szorongásoktól és aggodalmaktól. 

A lagom életmód nagy hangsúlyt fektet a személyes rituálékra, az olyan egyszerű tevékenységekre, amelyeket magunknak szentelünk, hogy megpróbáljuk felfogni a legmélyebb szükségleteinket, és tudatosabban élni azok tudatában.

Ezek a kis személyes rituálék bármik lehetnek, amik nekünk jó: meggyújthatunk egy gyertyát és eldőlhetünk a kanapén egy könyvvel, sétálhatunk egyet az erdőben, süthetünk egy tortát, fika szünetet tarthatunk csupán magunkkal miközben megiszunk egy habos kakaót és lecsendesítjük az elménket, vagy havonta-kéthavonta egyszer elvonulhatunk egyedül egy hétvégére, önmagunkkal lenni, feltöltődni. 

Kerüljük a drámát

A dráma könnyen leterheli az embert, de a lagom koncepciója pontosan ezt célozza meg – megtanulni azt, hogyan és mit engedjünk el, hogy könnyebben, drámák nélkül éljünk. Mi az, amivel ne foglalkozzunk.

Ehhez nézzük át alaposan az életünket vissza-visszatérően, keressük meg benne újra és újra a felesleges stresszforrásokat és változtassunk azon, amin lehet. Az egyedül töltött személyes rituálék pont ebben segíthetnek. Dönthetünk úgy, hogy megszakítjuk kapcsolatainkat olyan emberekkel, akik nem hozzátesznek az életünkhöz, hanem elvesznek belőle.

Vagy kivághatunk belőle olyan eseményeket, elfoglaltságokat, amik boldogtalanná, feszültté, idegessé tesznek bennünket. A lagom életmód arra biztat bennünket, hogy legyünk tudatosabbak azzal kapcsolatban, hogy mit hozunk be szándékosan az életünkbe és mit tartsunk meg benne. A cél a saját boldogságunk.

Fotó: Kinga Howard/Unsplash