A svéd húsgolyónak megannyi receptje, és változata van. Önmagunkhoz hűen, a lagom középutat választva, egy hagyományos receptet hoztunk, a klasszikus tálalásban. Barna tejszínes mártással, egészben főtt burgonyával, vörösáfonya-lekvárral és ecetes uborkával tálalva.
A svéd húsgombóc számtalan módon kerül Svédországban az asztalokra. A klasszikus köret helyett kínálják paradicsom mártásban spagetti mellé, salátákhoz, curry-vel fűszerezve rizzsel, vagy a tökbe ágyazva, sült krumpli mellé párolt brokkolival vagy éppen zöldborsóval. Szendvicsbe majonézes céklasalátával. A húsgombócról, a történetéről ITT írtunk részletesebben.
A svéd húsgombóc
250 gramm borjúhús és 250 gramm disznóhús (vagy tetszés szerint)
1 tojás
4 evőkanál zsemlemorzsa (lehet búzamentes is)
0.75 ml tej (1.5 százalékos)
0.75 ml tejszín (legalább 20 százalékos zsírtartalommal)
1 teáskanál só
1 csapott mokkáskanál frissen őrölt bors
Fél mokkáskanál őrölt szerecsendió (ünnepnapon szegfűbors)
Fél fej sonkahagyma
1 evőkanál vaj
1/2 evőkanál borjúalaplé
Egy mély üvegtálba keverjük össze a zsemlemorzsát, a tojást, a sót a borst és a szerecsendiót, a tejjel és a tejszínnel. Hagyjuk állni egy kicsit, hogy a zsemlemorzsa megszívja magát. A vöröshagyma felét vágjuk nagyon apró darabokra és kezdjük el óvatosan dinsztelni anélkül, hogy lepirulna. Vágjuk fel a vöröshagyma másik felét apróra és adjuk a dinsztelt hagymához, majd tegyük hozzá és keverjük el alaposan a darált hússal, és a fűszeres tejes-tejszínes zsemlemorzsával, és a borjúalaplével. A húsmasszából nedves kézzel gyúrjunk apró golyókat. A hús mennyiség kiadagolásához a svédek tésztanyomót használnak.
Egy serpenyőben melegítsük fel a vajat, adhatunk hozzá kicsi repceolajat is (a svédek repceolajat használnak inkább) és süssük át rajta, gyakran megforgatva a húsgolyókat, hogy minden oldalán átsüljön és megpiruljon. Ha dupla vagy tripla adagot készíthetünk, akkor a serpenyőben átforgatott golyókat sütőbe is készre süthetjük, úgy gyorsabban és egyszerűbbe elkészül.
Tálaljuk egészben főtt krumplival, krumpli pürével vagy sült krumplival, barna tejszínes mártással, vörösáfonya-lekvárral és uborkával.
Barna tejszínmártás házilag
A svéd húsgombóc elképzelhetetlen barna tejszínes szósz nélkül. Persze a legegyszerűbb az ikeában megvásárolni a poralapot hozzá, de házilag elkészíteni sem nagy ördöngösség. Egy egyszerű receptet hoztunk, amit kedvünkre variálhatunk.
3 dl víz
50 g vaj
1 ek liszt (Búzamentes lisztből 2 ek)
1/2 marhahúsleves vagy csirkehúsleves kocka
3 dl főzőtejszín (legalább 20 %-os)
só, bors
1 ek szárított kakukkfű, zsálya vegyesen
1 ek a húsgolyó szaftjából
1 tk feketeribizli zselé vagy vörösáfonya-lekvár
Ízlés szerint adhatunk hozzá a színe és íze miatt:
1 ek szójaszószt
és/vagy 1 ek Worcester szószt
és 1 ek madeira bort vagy vörösbor (elhagyható)
Olvasszuk fel a vajat egy serpenyőben, majd kézi habverővel folyamatos kevergetés mellett süssük addig, míg aranybarna és dió illatú lesz. Szórjuk hozzá a lisztet és egy kis tejszínt, hogy sűrű szószt kapjunk, majd adagoljuk tovább apránként, a maradék tejszínt folyamatos kevergetés mellett. Öntsük hozzá a vizet, fűszerezzük, és adjunk hozzá egy evőkanálnyit a sült húsgombóc szaftjából is.
Lassú tűzön főzzük legalább 10 percen át, de ha lehet inkább jó negyedóráig, időnként megkeverve. Adjuk hozzá a húsleveskockát, és ízlés szerint a szójaszószt, a Worcestert és a madeirát. Hagyjuk még 5 percig főzni. Sózzuk, borsozzuk. Tálalás előtt szűrjük át a szószt.
Bar
Kaporral pácolt uborka főzés nélkül
A svéd húsgombóc mellé szívesen fogyasztják, a lekvár mellett az inlagd gurka med till – kaporral pácolt uborkát. Ami egyszerre édes és savanyú, ecetes ízű, miközben finoman a kaport is érezni benne. Ízletesek a húsgolyó mellett szendvicsekbe, vagy sültek mellé savanyúságnak. A cukrot a mélyebb ízért helyettesíthetjük akácmézzel is.
240 ml víz
4 evőkanál cukor
4 evőkanál fehér borecet
egy csipet só és frissen őrölt bors
1 nagy kígyó uborka, vagy fürtös uborka nagyon vékonyra szeletelve
1 evőkanál aprított, friss kapor
Nagy, tiszta befőttesüvegbe öntsük össze a vizet, a cukrot, az ecetet, a sót és a borsot. Csavarjuk rá a tetőt, és rázzuk fel alaposan, míg a cukor nagy része feloldódik.
Adjuk hozzá a szeletelt uborkát, illetve a kaprot, és nyomjuk le jól az uborkát az üveg aljára, hogy a lé ellepje. Fogyasztás előtt legalább egy órára tegyük hűtőszekrénybe. Egy hétig tartható el.
Forrás: Göran Ererdahl: Lagom miért olyan elégedettek a svédek és Anna Brones: Lagom, A boldogság svéd titka
Fotó: ITT