Vannak olyan ételek, amiket mi magyarok nem fogyasztunk, vagy igen, de nem úgy, vagy nem olyan lelkesedéssel, mint a svédek. Hétköznapi svéd reggeliket mutatunk be.
Svédországban a reggeli különösen fontos étkezés, és a svédek sok időt fordítanak rá (már ha nem rohannak), hogy a napot együtt kezdjék. Reggeli lagom módra, vagyis egyszerűen finomat.
Reggeli lagom módra
A filmjölk egy svéd erjesztett, sűrített krémes tejtermék, ami a lactococcus lactis és a leuconostoc mesenteroides baktériumfajok fermentálásával készül. Ezek a baktériumok a laktózt tejsavvá alakítják, így még azok is jobban tolerálják, akik laktózérzékenyek. De lehet kapni külön laktózmentes változatot is, ami tartalmazza azt a laktáz enzimet, amivel a laktózérzékenyek híján vannak.
A filmjölk savanyúbb mint a joghurt, hasonlítható az aludttejhez, az íróhoz, vagy a kefirhez, de egyik sem. A filmjölköt müzlivel, granolával, bogyós gyümölcsökkel megszórva, kétszersülttel fogyasztják. Kenik, halmozzák édes péksüteményre kenve is, mintha mi egy cukros brióssal ennénk a kefirt. Nekem így ízlett a legjobban.
A Filmjölkben lévő probiotikus baktériumok támogatják a bélflóra működését, elősegítik a fogyást és az emésztési folyamatokat. A svéd nők karcsúságát a filmjölknek is tulajdonítják.
Knäckebröd, így hívják svédül azt a ropogós kenyeret, ami a svéd étkezés, különösen a reggelik elengedhetetlen része. Alapvető élelmiszer, a legtöbbször néhány egyszerű hozzávalóból készül: só, víz, élesztő és legtöbbször rozsliszt – kapható magos, vagy például köményes változat is. A ropogós kenyeret évszázad óta sütik, hagyományosan kör alakúra, lyukkal a közepén, hogy rúdra lehessen akasztani, és egész télen át tárolható legyen.
A svédek különféle feltétekkel eszik, az egyik legnépszerűbb kombináció a vaj, sajt és kígyóuborka.
Smörgås, azaz a szendvics
Talán a leggyakoribb ételek egyike Svédországban, ahogyan hazánkban is a szendvicsek. Reggeli lagom módra: könnyű elkészíteni, és végtelenül sok változata létezik a különféle påläggeknek, vagyis szendvicsfeltéteknek köszönhetően. Ám ezek nem feltétlenül hasonlítanak a mi feltéteinkre.
Anna Brones lagom könyvében ezeket a feltéteket sorolja:
- Vaj és vékony sajtszeletek
- Vaj, vékony sajtszeletek és vékonyra szeletelt zöldségek, és bármilyen meglepő gyümölcsök. Például kígyóuborka, retek, kaliforniai paprika, alma vagy körte.
- Fűszervaj és szeletelt főtt tojás
- Majonéz, apró garnélarák és kapor
- Szeletelt húsgolyók (vegetáriánus változatban is jól működik) és ecetes cékla vagy ecetes uborka
- Füstölt lazac és mustáros kaprosszósz
- A listát kiegészíteném a vaj, főtt tojás és kaviárkrém feltéttel illetve a sonkás szendvicsekkel.
A svédek persze nem csak ropogós, szárított Knäckebrödöt esznek. Svédországban is lehet kapni frissen sült kenyereket, amiből szitén készülhet szendvics. Az egyik kedvencem a puha, korong alakú, legtöbbször valamilyen kaka, azaz torta névre hallgató kenyér, ami talán a görög pita kenyérhez hasonlítható. Picit édeskés.
A feltétek hercege: Kalles Kaviar
A Kalles Kaviar azaz Kalle kaviárja megérdemel egy külön fejezetet, nem csak a lagom témájú könyvekben. A nagyon népszerű svéd tengeri kaviárkrém knäckebrödön és puha kenyéren is nagyon finom. Göran Everdahl azt írja a Lagom könyvében a termékről, hogy „erős érzelmeket kiváltó szendvicskrém. A svédek pont annyira szeretik, amennyire szinte minden turista utálja, aki elköveti azt a hibát, hogy megkóstolja” – ebből látszik, hogy több vagyok egy turistánál, amikor Svédországban vagyok, mert pár tubussal mindig hozok haza magammal Magyarországra belőle. Még egy érdekesség az újságírótól: a svédek hagyománytiszteletét mutatja, hogy a csomagoláson látható fiút, aki 1953 óta a csomagoláson látható, tényleg Kallénak hívták.
Kihagyhatatlan zabkása
Svédországban a reggeli tényleg nem csak a táplálkozásról szól, hanem a közösségi élményről is. Az emberek élvezik a kényelmes és tápláló reggeliket, amelyek lehetőséget teremtenek az együttlétre és az örömteli beszélgetésekre, erre az egyik leghitelesebb bizonyíték a Havregrynsgröt, vagyis a zabkása. Bizonyára lehet kapni instant változatot is, mint hazánkban, ugyanakkor számtalan receptet lehet találni a zabkása készítéséről.
Én nem különösebben szeretem, de a testvérem igazán finoman készíti, korábban még receptet is kaptam tőle. Vízben, tej hozzáadásával főzte. A svédek szokták édesíteni gyümölcsökkel, mézzel vagy lekvárral. Legalább olyan népszerű a zabkása Svédországban, mint hazánkban a tejbegríz, amit egy gluténérzékeny, búzaallergiás például rizskásával válthat ki. A reggeli lagom módra megtestesítője a havregrynsgröt: egyszerű és laktató.
Havregrynsgröt, zabkása recept
Hozzávalók:
1 csésze zabpehely (havregryn)
2 csésze tej vagy víz (a víz kicsit íztelenebb, de kalóriaszegényebb opció)
Egy csipet só (opcionális)
Cukor vagy méz ízlés szerint
A tetejére tetszés szerint friss vagy fagyasztott gyümölcsök, például áfonya vagy szeder
Elkészítés:
Öntsd a zabpelyhet egy lábosba és sózd meg enyhén.
Add hozzá a vizet vagy a tejet. Használhatsz keveréket is, hogy a zabkása ízletes legyen.
Közepes hőmérsékleten keverés mellett főzzed.
Amikor már puha a zabpehely, akkor adj hozzá cukrot vagy mézet ízlésed szerint.
Tálalhatod friss vagy fagyasztott gyümölcsöket. Az áfonya és a szeder különösen jól passzol hozzá.
Természetesen mást is esznek a svédek reggelire, például croissant péksüteményt, lágytojást, tükörtojást, omlettet vagy éppen rántottát. Toast-ot, wrapot, amerikai palacsintát vagy éppen bacon-t. A felsoroltak a tradicionális, minden háztartásban ismert fogások voltak.
Forrás: Anna Brones: Lagom a Boldogság svéd titka Bookline, Göran Everdahl: Lagom: Miért olyan elégedettek a svédek? , Wasa, Arla, Pagen
Fotó: Polarbröd