A svédek mértéktartása az étkezésben is folyamatosan jelen van. A kérdésre, mennyi tejet adjanak a kávéhoz, gyakran annyi választ kapunk csak: lagom. Ami azt jelenti, se túl sokat, se túl keveset ne öntsenek a tejből. Pont annyit, amennyi elég.
A semla (ejtsd:szemla) a svédek képviselőfánkja talán kivételt képez ez alól a mértékletesség alól. A semla szép és finom. Nehéz neki ellenállni. Nem is kell. Annyira nem, hogy bár a semla napja a nagyböjt kezdete előtt, húshagyókedden van, jóformán egész évben lehet kapni.
Két receptet hoztunk. A glutén-, és laktózmentes változatot ITT olvashatják.
Semla
A semla elkészítése jóval könnyebb és gyorsabb, mint receptjének a leírása. Aminek millió változata lehet. Porcukorral szórhatjuk a tetejét, vagy nagy szemű jégcukorral díszíthetjük. A tejszínt is megbolondíthatjuk. Színezhetjük és ízesíthetjük eperrel, kakaóval, nutellával vagy éppen calvados almakonyakkal, mint a képen látható süteményen a tejszínt.
Alapanyagok
Zsemlék:
50 g élesztő vagy 7 gramm porélesztő
3 dl langyos tej
1 l dl porcukor
½ teáskanál őrölt kardamom
1 kk só
3 tojás
20 dkg puha vaj
12–13 dl átszitált búzaliszt
A formázott zsemlék lekenésére: 1 tojás
Töltelék:
200–300 g mandulatömeg
3-4 evőkanál tej
5 dl tejszínhab
(egy csomag habfixáló)
Díszítés:
porcukor vagy jégcukor
Elkészítés
1. Törjük össze az élesztőt egy öblös bögrében. Adjuk hozzá a langyos tejet, egy csipet cukrot, és addig keverjük, amíg az élesztő fel nem oldódik. Takarjuk le, és hagyjuk, hogy pár perc alatt felfusson. Öntsük át egy nagy keverőtálba, adjuk hozzá a porcukrot, kardamomot, a sót, a tojást, a puha vajat, majd végül az átszitált búzalisztet. Keverjünk össze az egészet sima tésztává, és gyúrjuk néhány percig. Takarjuk le, és hagyjuk nagyjából 45 percig kelni.
2. Lisztezett felületen gyúrjuk át a tésztát, és osszuk fel 30 darabra. Formázzunk egyszerű gombócokat, zsemlét, és tegyük őket egy sütőlapra. Takarjuk le és hagyjuk még 30 percig kelni.
3. Félóra múlva állítsuk a sütőt 250 fokra. És kenjük le a zsemléket a felvert tojással.
4. Tegyük a zsemléket a sütő közepére és süssük készre nagyjából 8-10 perc alatt. Éppen, hogy csak színt kapjanak. Vegyük ki és hagyjuk őket a rácson lehűlni.
5. Most jön a játék, amibe a gyerekek is besegíthetnek (viszont velük, számoljunk picivel több mandulával, mert tuti, hogy kóstolgatják a mandulás tésztát) Minden zsemlének vágjuk le ferdén a tetejét és tegyük félre a kalapokat. Vájjuk ki a zsemle-alsók belsejét. Tegyük egy tálba a morzsára tört tésztát, keverjük ragacsos keverékké a mandulamasszával és a tejjel. Töltsük ezzel vissza a kivájt zsemléket.
6. Verjük fel a tejszínt kemény habbá, tehetünk hozzá habfixálót is. A felvert habot töltsük habzsákba. Toronymagasan nyomjuk a tejszínhabot minden zsemlére. Ha nincs habzsákunk, vagy nem akarunk vesződni vele, akkor kanalazhatjuk is a habot.
7. Végül minden zsemle tetejét zárjuk le a félre tett kalapjával. Porcukorral vagy jégcukorral szórjuk meg a semla-k tetejét.
Eredetileg tej dukál hozzá. A tányérba merve, amibe a semla-t tálaljuk, vagy mellé bögrébe töltve.
Házilag készített glutén- és laktózmentes változat fázisfotóit hoztuk el:
Nyitókép: Folkofolk.se
Belső képek: Lagomneked