Az Irodalmi Nobel-díj kivételes elismerés, az irodalom legnagyobb hatású alkotóit emeli ki, még akkor is, ha vannak, akik megkérdőjelezik az odaítélésének kritériumait vagy döntéseit. Olvasni leginkább önmagunknak adhat értéket, igazán szép szokást veszünk át azzal a svédektől, ha úgy gondoljuk, a díjátadás időszakában Nobel-díjas szerzők írásásából válogatunk.

Nobelpriset i litteratur – Irodalmi Nobel-díjnak szerte a világon nagy jelentősége van. A skandináv kultúrában az olvasás mélyen gyökerezik, amit az olyan szokások, minthogy a Nobel-díj átadás időszakában előtérbe kerül az irodalom, az olvasás, a hangoskönyvek hallgatása a díjazottaktól, tovább mélyíti a svédekben az irodalom iránti tiszteletüket. Gyönyörű új kiadványokkal telnek meg novemberben-decemberben a könyvesboltok polcai, nehéz is a választás.

Ebben az írásunkban arra vállalkoztunk, hogy megkönnyítjük olvasóinknak a dilemmát azzal, hogy a hazánkban magyar nyelven kapható Nobel-díjas szerzők írásait, illetve a díjazottakhoz köthető kaidványokból egy párat megmutatunk. A decemberi Nobel-díjátadó és az adventi időszak párhuzama tökéletes egy inspiráló mű felfedezésére, egy irodalmi Nobel-díjas szerzőtől!

Nobelpriset i litteratur – Irodalmi Nobel-díj

Az Irodalmi Nobel-díjat először 1901-ben adták ki, idén már 117. alkalommal ítélték oda. A kitüntetést hétszer – 1914, 1918, 1935 és 1940–1943 között – nem adták át senkinek, a 2018-as díj bejelentését pedig az akadémiát megrázó botrány miatt 2019-re halasztották.

2024 díjazotta Han Kang dél-koreai írónő, akinek eddig két könyve jelent meg magyarul a Jelenkor Kiadó gondozásában. A Növényevő és a Nemes teremtmények, új könyve, a Görög leckék még idén megjelenik magyarul.

Han Kang dél-koreai író, a 2024-es irodalmi Nobel-díjas 2024. október 17-én, csütörtökön autogramot oszt a 18. Pony Chung innovációs díj átadásán Szöulban, Dél-Koreában. | Fotó forrása: AP


Az Irodalmi Nobel-díjat általában az életműért ítélik oda. A Svéd Akadémia azonban kilencszer kiemelte a kitüntetett egy alkotását:

  • Theodor Mommsen: A rómaiak története (1902),
  • Carl Spitteler: Olimpiai tavasz (1919),
  • Knut Hamsun: Az anyaföld áldása (1920),
  • Wladyslaw Reymont: Parasztok (1924),
  • Thomas Mann: A Buddenbrook ház (1929),
  • John Galsworthy: A Forsyte Saga (1932),
  • Roger Martin du Gard: A Thibault család (1937),
  • Ernest Hemingway: Az öreg halász és a tenger (1954),
  • valamint Mihail Solohov: Csendes Don (1965) című művét.


Magyarul is elérhető írók

Selma Lagerlöf (1909)

Az első női Irodalmi Nobel-díjas, legismertebb regénye, Nils Holgersson csodálatos utazása, a svéd irodalom egyik meghatározó alkotása. A természet szeretetével és a mesei elemekkel tűzdelt történeteit mindannyian ismerjük. Ha eddig csak a rajzfilmsorozatból ismerjük, akkor ajánljuk könyvben is, ami ms is elérhető a könyvesboltokban.

Romain Rolland (1915)

Francia író és pacifista, legismertebb műve a Jean-Christophe, egy tízkötetes regényciklus, amely egy zenész életútján keresztül mutatja be az egyéni és társadalmi küzdelmeket. Ez a regény magyarul is megjelent, és sokan az egyetemes irodalom egyik remekművének tartják. Elérhetőek magyarul még a Beethoven élete, Berlioz, Handel, Michalengalo című életrajzi könyvei is.

Thomas Mann (1929)
Német író, akinek mesterműve, a Buddenbrook ház a családregény műfajának kiemelkedő alkotása, és a polgári lét hanyatlását ábrázolja. Magyarul számos könyve olvasható, például a Tonio Kröger, a Halál Velencében, Mario és varázsló, Trisztán, József és testvérei, Jákob, a Törvény, vagy a Wälsungvér testvérek.

Knut Hamsun (1920) – Norvég író, aki az emberi lélek mélységeit kutató műveiről híres, például az Éhség című regény, amely a modern pszichológiai regények egyik előfutára, 1890 óta a világ szinte valamennyi nyelvén megjelent. Az éhező oslói fiatalember érzelmes története ma már ahhoz a bizonyos kétezer könyvhöz tartozik, amelyet a művelt embernek illik ismernie. Online vásárolható, letölthető műve az Őszi csillagok, az Utolsó fejezet és a Tóbiás király városa is.

Sigrid Undset (1928) – Norvég írónő, a középkori Norvégiában játszódó Kristin Lavransdatter trilógiájával nyerte el az elismerést, amely mélyen emberi és történelmileg hiteles. Magyarul is megjelent. Az első rész a Koszorú (Kransen) – Kristin fiatalkoráról és házasságának történetéről szól. A második az Asszony (Husfrue) – Kristin érett nőként vívott harcait mutatja be házasságában és az élet kihívásaiban. A befejező rész a Kereszt (Korset) – Kristin életének utolsó szakaszát és spirituális útját dolgozza fel.

Ernest Hemingway (1954) – Amerikai író kiemelt íírása Az öreg halász és a tenger, amivel a kötelező olvasmányaink között bizonyára találkoztunk.
A megható történet a kitartásról és az emberi küzdelemről szól. Hemingway számos könyve megjelent magyarul és ma is kaphatóak.

Albert Camus (1957) Író és filozófus, a létezés abszurditásával foglalkozik. Magyarul megjelent tőle többek közt a Közöny, A pestis, Az idegen és a Sziszüphosz mítosza. Érdekes tudni róla, hogy 1956-ban kiállt a magyar forradalom ügye mellett. Szolidaritását mutatja A magyarok vére című kiadványa is. 

Gabriel García Márquez (1982) A kolumbiai író, újásgírótól magyarul megjelent írásai a Száz év magány, Szerelem a kolera idején, Találkozunk augusztusban és a Bánatos kurváim emlékezete. A mágikus realizmus mestere, aki latin-amerikai kultúrát és mitológiát szőtte regényeibe. A Száz év magány írásából készült sorozat december 11-től érhető el a Netflixen.


Irodalmi Nobel-díjasok és magyarul megjelent könyveik (a teljesség igénye nélkül)

Selma Lagerlöf (1909)

  • Magyarul megjelent műve: Nils Holgersson csodálatos utazása.
    Egy klasszikus gyermekirodalmi mű, amelyet minden korosztály kedvel.

Romain Rolland (1915)

  • Magyarul: Jean-Christophe (több kötetben).
    Ez az életrajzi elemekkel átszőtt mű egy zenei géniusz történetét meséli el.

Thomas Mann (1929)

  • Magyarul: A Buddenbrook ház, Halál Velencében, József és testvérei (több kötet).
    Thomas Mann művei a polgári lét és az emberi lélek mélyrétegeit elemzik.

Hemingway, Ernest (1954)

  • Magyarul: Az öreg halász és a tenger.
    Egy megható történet a kitartásról és az emberi küzdelemről.

Albert Camus (1957)

  • Magyarul: A pestis, Az idegen, Sziszüphosz mítosza.
    Camus a létezés abszurditásával foglalkozik, amely fő műveiben tetten érhető.

Gabriel García Márquez (1982)

  • Magyarul: Száz év magány, Szerelem a kolera idején.
    A mágikus realizmus mestere, aki latin-amerikai kultúrát és mitológiát szőtt regényeibe.

Toni Morisson (1993)

  • Magyarul: Nagyonkék, Engedjétek hozzám, A paradicsom, Salamom-ének, Dzsessz
    Morrison a faji identitás és az emberi sors kérdéseit boncolgatja, lírai nyelvezettel.


Orhan Pamuk (2006) – Török író

Magyarul: A hó, A nevem Piros
Török iró, a kortárs irodalom egyik kiemelkedő alakja. Gyakran foglalkozik Törökország történelmével, identitásával és a kelet-nyugati kultúrák közötti feszültséggel. Központi témái az egyén és társadalom viszonya, valamint a múlt és jelen összeütközése.

Fotó: A stockholmi könyvesboltok gyorsan kirakták az idei Nobel díjas Han Kang műveit – Lehtikuva