A Jokkmokk kifejezés bizonyára ismerős az IKEA kínálatából. A népszerű étkezőasztal és négy szék kombinációja az észak svédországi településről kapta a nevét. A város évszázadok óta szervez téli vásárt, a programok között a rénszarvasszánverseny az egyik legnépszerűbb. A rizikós népi sport nehezebb, mint amilyennek látszik.
1605 óta rendezi meg JokkMokk város a számi kirakodóvásárt, ami évről-évre, február első szerda estéjén kezdődik, és szombati estéig tart. A vásáron mintegy 400-500 bódé kézműves kínálata mellett, a helyi ételkülönlegességeket, a zenét, a táncot, a különféle előadásokat és felvonulásokat, és nem utolsó sorban a rénszarvasszánversenyt várják a látogató turisták. Míg a szervezők, a helyi és odautazó számik az egymás közötti kommunikációt, szövetséget és kerereskedést erősítik egymás közt.
Négyszáz éves téli vásár
Idén a 420. vásárt nyitják meg a jokkmokkiak február 25-én, szerda este 17.30 órakor – derül ki a település honlapjáról, ahol beszámolnak a hírről, és továbbirányítják az érdeklődőket a vásár saját honlapjára IDE.
A rendezvény a téli programok egyik legnépszerűbbike Észak-Svédországban. A világ minden tájáról érkeznek látogatók, hogy megismerjék a svéd bútoráruház egyik legkelendőbb étkező garnitúrájának, a Jokkmokk eredetét, vagyis a várost, az észak skandináv életformát és a számi kultúrát.
A vásáron kínálnak helyi növényekből és gyógynövényekből készült krémeket és kenőcsöket, kézzel kötött ruhadarabokat, kesztyűket, sapkákat, rénszarvas és más állatbőrből készült kabátokat, cipőket, csizmákat, táskákat, továbbá bőrből, ónból és ezüstből készült ékszereket, illetve késeket és még jéghorgász felszerelést is – csakhogy néhányat soroljak a teljesség igénye nélkül.
Érdemes a látogatónak megkóstonia a helyi élemiszer kínálatát, mint például a rénszarvaskolbászt, szárított rénszarvashúst (suovas) és más autentikus rénszarvasból készült terméket. Ízletesek a Számiföld „aranyából” – a somfából – és az áfonyából készült lekvárok, gyümölcslevek is. Akárcsak a hegyi füstölt vagy grillezett halak, mint például a sarki szemling, a hegyi lazac.
Szerencsejátéknak mondható népi sport
Egy átlagos évben 40-45 ezer látogató érkezik a három piaci nap alatt, 2024-ben 48 600 látogató volt, az amúgy 3000 lelket számoló településen. Jokkmokkban a rénszarvasszánversenyre bárki benevezhet, aki vállalja a rizikót a Talvatiss tavon.
A rénszarvasverseny igen régi szokás a számik körében, bár a rénszarvasok a természetüknél fogva nem igazán alkalmasak az efféle vetélkedésre: hozzászoktak, hogy gyakran kell menekülniük, ezrét kiszámíthatatlanul mozognak, amivel megzavarják a üldözőiket, ráadásul csak rövid távon tudnak gyorsan futni. Miután nehéz ráérezni, kitalálni az állatok szándékait, a rénszarvasverseny valóságos szerencsejátéknak mondható, akkor különösen, amikor nem szánon fekve, hanem sítalpakon állva húzatja magát az ember. Rögzítséhez szükséges heveder ide vagy oda, az ember borulhat a szánnal vagy síléccel. A jokkmokkiak szerint, aki szorosan felfekszik a szánra, az nem fog leesni. A győztes rénszarvas agancsot kap emlékbe a vásáron szervezett rénszarvasszánversenyen.
A rénszarvasszánversenyt a Mikulás szervezte
Tréfával élva, nem csoda tehát, ha többen úgy gondolják, a rénszarvasszánversenyt a Mikulás szervezte akkor, amikor segítőket keresett magának még akkor, amikor nem voltak motoros szánok és GPS sem, az egynapos világkörüli melóhoz.
A rénszarvasszánozást persze biztonságos körülmények kötött több helyen kipróbálhatjuk Svédországban, a Jokkmokk Téli Vásár mellett például a Kiruna közelében fekvő Jukkasjärviben, Arvidsjaourban, Vildmarksbyn Solbergetben.
Arvidsjaurban a rénszarvas mellett a jávorszarvas szafariiban is lehet részünk, hogy valós körülmények között közelíthessük meg a vadon élő állatokat. Míg Vildmarksbyn Solbergetben a félnapos rénszarvasszán túrára nevezhetünk be, de csak miután közelebbről megismerkedtünk a háziasított rénszarvassal, és indulás előtt meg is etettük a szánhúzónkat.
Forrás: ITT ITT ITT ITT
Fotó: Asaf Kliger/imagebank.sweden.se