A Friluftsliv szerint az ember természetes környezete a szabad levegőn van. A svédek ezt télen is vallják, szívesen kimennek a mínuszban a hóba is. Bent pedig, minél több natúr anyagot használnak, hogy emlékeztessék magukat a természet szépségére. Az ünnepeken sincs ez másként. Az erdővel díszítenek.
Ki ne szeretne szép és otthonos környezetet teremteni maga körül, különösen az ünnepek idején? Bár a lakberendezési boltok kínálata szinte végtelen, egyre többen választanak fenntartható, természetes dekorációk megoldásait. És ez nemcsak divat, hanem tudatos döntés is. A svédek híresek arról, hogy ragaszkodnak a természetes anyagokhoz, és ha tehetik, natúr megoldást választanak, és szívesen készítenek saját kezüleg díszeket. Advent idején pedig összekötik a pihenést a kreativitással: egy séta az erdőben nemcsak feltöltődés, hanem lehetőség arra is, hogy gyönyörű és egyedi díszítőelemeket gyűjtsenek az adventi, karácsonyi dekorációhoz. Kivéve, ha mindent elfed már a hó, akkor megvásárolják az üzletben a nem műanyag, hanem természetes alapanyagú díszítő elemeket: tobozokat, fenyőágakat, mohát, fagyöngyöt.
Lagom az erdőben
A svédek elszakíthatatlanul kapcsolódnak a természethez. Az éltető erejük mind fizikálisan, mind lelkileg, hogy a természet közelében legyenek. A Friluftsliv kifejezésük is ehhez kapcsoldóik, amit először Henrik Ibsen használt a Paa Vidderne című versében. Szó szerinti fordításban azt jelenti: élet a szabad levegőn. Amivel Ibsen arra utalt, hogy az élet olyan, mint egy kihalt nappali: ahhoz, hogy fel tudjuk fedezni a valóságot és erőre tudjunk kapni, ki kell mennünk a szobából, ki kell menni a szabadba. Ami pont kapóra jön ilyenkor is.
A természethez való kapcsolódás segíthet abban, hogy a mindennapi életünket kiegyensúlyozottabbá tegyük, különösen az ünnepek előtti rohanás idején. A friluftsliv és a lagom együttesen azt mondja, lassíts és élvezd a pillanatot – és milyen igaz, a természetben töltött idő valóban lelassítja a tempót. Akár egy rövid séta egy közeli parkban az otthonunkhoz vagy a munkahelyünkhöz közeli parkban, akár egy hosszabb kirándulás az erdőben, a friss levegő és a természetes környezet segíthet kikapcsolódni az ingerekkel telített mindennapokból. A lagom szemlélet arra ösztönöz, hogy ne vállaljunk túl sokat, hanem találjunk időt magunkra is.
A friluftsliv aktív részvétele, például egy szabadtéri sport vagy egy piknik, csökkentheti a stressz szintünket. Piknikezni télen is lehet. A Fika jól felöltözve, pokrócokra ülve egy padon télen is öröm, sőt része lehet az adventi készülődésnek, ha a kávé mellett vagy helyett svéd forralt bort, glöggöt iszunk és adventi, karácsonyi süteményeket csomagolunk hozzá. Az ünnepek előtti teendők könnyebbé válnak, ha nyugodtabb lelkiállapotban vagyunk, amihez a természetben töltött idő egyfajta mentális újratöltést kínál. Egy közös séta, mélyíti az emberi kapcsolatokat, miközben távol tart a túlzsúfolt városi forgatagtól, a mindennapos teendőktől.
Sétálj a természetben, és gyűjts néhány termést vagy ágat dekorációnak
A lagom szellemében gondolkodva az ünnepi készülődés egyszerűbbé válhat, ha a természetből merítünk inspirációt. Hazánkban ritkán esik akkora hó, hogy mindent eltakarjon, természetes dekorációk az erdőben könnyen megtalálhatóak. Sétáljunk a szabadban, gyűjtsünk letört fenyőágakat, lehullott tobozokat, bogyókat, terméseket, szedjünk mohát és egyéb kincseket, hogy az otthonunkba vigyük a természet harmóniáját.
Díszíthetjük velük az adventi koszorút, az ajtódíszt, ablakba akaszthatjuk, asztali dekorációt vagy képeket is készíthetünk belőle, felfűzhetjük és a karácsonyfára is tehetjük. Ajándékokat is készíthetünk másoknak. Ez nem csak környezettudatos, de kreatív időtöltést is jelent.
Természetes dekorációk az erdőből
Olyan egyszerűen hangzik, hogy miket gyűjthetünk össze, de lehet, hogy sétálva mégsem jut eszünkbe mi-mindent használhatunk fel, így összegyűjtöttük:
Tobozok: Különböző méretűek és formájúak, ahány fenyő, annyi féle. Lefesthetjük bármilyen színre, vagy természetes formában is használhatjuk.
Fenyőágak: Illatosak, tökéletesek koszorúkhoz, asztaldíszekhez vagy ajtódíszekhez. De ne törjük le, mindig található letört, vagy megtört ág, abból szedjünk.
Bogyók: magyal, csipkebogyó, fagyöngy, csakhogy néhányat mondjunk. Élénk színeik kiemelik az ünnepi hangulatot.
Mohák: Természetes, zöld alapot adhatnak koszorúkhoz vagy asztaldíszekhez. Különböző színben és nagyságban a virágárusoknál is lehet vásárolni, lehet előre kell rendelnünk.
Ágak, gallyak: Használhatók koszorúalapként vagy fényfüzérekkel feldobva. Vázába téve, fenyőágakkal vegyítve mutatós asztalközép lehet.
Szárított levelek: Arany vagy ezüst festékkel átfestve, lefújva elegáns hatást keltenek.
Termések: makk, dió, gesztenye festhetjük, vagy önmagukban is csodaszépek.
Zöldek: a fenyőkön túl a borostyánok, mirtusz, páfrányok – kertből szedhetők fűfélék, tuják leszakadt ágai, vagy amit úgyis lemetszenénk
Fotó: Magdeleine