A lagom jelentése nem túl sok, nem túl kevés, hanem pont annyi, amennyire éppen szükségünk van. Ezt a svéd életvezetési szemléletet ugyanúgy alkalmazhatjuk az ünnepi felkészülésben, mint a mindennapjainkban, amivel a takarítás és a rendszerezés is egyszerűbb lesz.
A lagomról a leggyakrabban egy életfilozófiaként hallhatunk, ami a svédek boldogságát hozza el. Egy hozzáállásról, amivel nem hajszolják a tökéletességet, hanem egyensúlyt teremtenek a munkahely és a magánélet között, rendszeresen fika-t (kávészünet) tartanak, gyakran a természetben, amit nagyon fontos a számukra, kerülik a felesleges vásárlást és előnyben részesítik a fenntarthatóságot.
Ez a nagyon tömören megfogalmazott szemlélet, nemcsak a mindennapok nagy döntéseiben, hanem az otthonunkban is érvényesíthető. A lagom támogatásával a takarítás és a rendrakás nem kényszer, inkább egy lehetőség arra, hogy jobban érezhessük magunkat a saját környezetünkben. Nem a makulátlan tisztaság a cél, hanem egy olyan fenntartható otthon, ahol minden a helyén van, egyszerű és praktikus, amiben a mindennapjaink stresszmentesebb lehet. Lépésről lépésre, a lagom alapelveit követve könnyedén kialakíthatjuk azt a számunkra megfelelő rendet, ami nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is felszabadító hatású. Ami most az ünnepekhez közeledve különös fókuszt kap, hogy a lehető legkevesebb megterhelést mérjük saját magunkra.
Miért fontos a rend lagom szempontból?
Talán az egyik legszembetűnőbb szempont, hogy a rend, a tisztaság a svédeknek nem azért fontos, hogy másoknak megfeleljenek, hanem azért fontos, hogy könnyebben és kényelmesebben éljenek, jól érezzék magukat a saját otthonukban.
Nem kérdés számukra, hogy rendet tartsanak maguk körül, elmosogassanak étkezés után, rendszeresen letöröljék a polcokat, felporszívózzanak és felmossanak. Mert megkérdőjelezhetetlenül tudják, a rend és a tisztaság segít tisztán tartani a gondolataikat, csökkenti a stresszt egy egyszerűbb életvitellel.
A minimalizmus és praktikusság pedig úgy jön a képbe, hogy minél egyszerűbb rendet és tisztaságot tartaniuk, annál könnyebb az életük. A gyakorlatra ez lefordítva azt jelenti, hogy nem kell felesleges köröket futni. Mert ha egyszerűség és rend van, akkor nem kell a földön heverő cipőket kerülgetni, minden portörléshez az összes csecsebecsét elpakolni, nem mennek neki feleslegesen nagy bútoroknak, nem kell folyton keresni a mobilt, a sluszkultsot vagy a vasalót, mert mindennek helye van, és nem kell nagy pakolásba kezdeni csak azért, hogy legyen hely egy társasjátékhoz az ebédlőasztalon.
Ugyanakkor a lagom támogatásával történő minimalizálás, rendrakás és takarítás nem arról szól, hogy mindennek tökéletesnek kell lennie, hanem arról, hogy azt tartsuk rendben, amire valóban szükségünk van. Minden mástól pedig szabaduljunk meg.
Az ünnepek közeledtével pedig gondoljunk arra, hogy az adventi készülődés az egyszerűsítés időszaka – minden apró rendrakás közelebb visz az ünnepi harmóniához.
Így készítsünk egy hatékony takarítási tervet
Talán az egyik legfontosabb lagom gondolat a témában, hogy kezdetben ne akarjunk mindent egyszerre rendbe tenni, csak annyit vállaljunk magunkra, amennyi számunkra pont betartható elvárás. Osszuk fel a takarítást kisebb, átláthatóbb és kezelhetőbb szakaszokra. Például, ha van egy nagy nappalink, amiben van egy zsúfolásig telepakolt közepes méretű irattartó szekrény, akkor azt az egy szekrényt kezeljük külön, ne akarjuk az összes többivel átnézni, szelektálni. Vagy egy nagy nappalit kitakarítani elég feladat egy napra.
Ugyanakkor rendszeresen pakoljunk el magunk után és takarítsunk. Hetente legalább egy órát szánjunk a nagyobb takarítási feladatokra, míg a kisebb rendrakásokat végezhetjük napi rendszerességgel folyamatosan, ilyen a mosogatás, a ruhák elpakolása, a beágyazás, a portörlés.
Gondoljuk át, számunkra melyek azok a helyek, amelyeknek rendben tartása nap, mint nap sok időt vesznek el, például az előtér, a konyha, vagy a nappali? Érdemes ezeket rendszeresen karbantartni.
Alakítsunk ki rutinokat a lagom támogatásával
A takarítás napi szinten nem kell, hogy túl nagy feladat legyen. Pár perc alatt elpakolhatjuk a napi dolgokat, és tisztán tarthatjuk a konyhát, fürdőt. Heti szinten pedig tervezzünk be egy-egy napot, amikor a porszívózáson és felmosáson kívül a mélyebb takarításra is sor kerül. Mint pl. a vécépucolás, ablaktisztítás, a garázs rendben tartása, a kert vagy erkélyek, teraszok rendbetétele, a háztartási gépek kipucolás és vízkőtelenítése stb. Ezt nem mind egyszerre, hanem egymás után, mindig csak egy valamit elvégezve.
Ne feledkezzünk meg az egyensúlyról, a takarításnak nem kell unalmas és fárasztó tevékenységnek lennie, tegyük szórakoztatóvá, hallgassunk zenét közben vagy számunkra érdekes podcastot.
Rendszerezés helyiségről helyiségre
Igyekezzünk „lagom módon” gondolkodni, és mielőtt még el kezdenénk takarítani: egyszerűtsünk. Egyszerre egy szobát takarítsunk csak. Először gondoskodjunk arról, hogy a szoba összes bútora, tárgya, eleme a helyén legyen, és semmi felesleges dolog ne legyen elől, vagy ne legyen ott.
Ehhez szabaduljunk meg a feleslegtől. Szortírozzunk, és gondoljuk át, mi az amit valóban használunk, és mi az, ami csak a helyet foglalja. Kategorizáljuk a tárgyakat: a szükséges, a használható és haszontalan csoportokba, hogy könnyen megtaláljuk a megfelelő helyet minden holmi számára. A haszontalan dolgokat, ha nem fűz hozzá kedves emlék, vagy nem értékes, akkor ajándékozzuk vagy adjuk el, esetleg újítsuk fel, ha hasznosabbá lehet még tenni.
Tároljuk praktikusan a dolgokat, használjunk dobozokat, kosarakat és fiókokat, hogy mindennek legyen helye, a legkisebb és a legidétlenebb alakú tárgyaknak is.
Ne feledjük, a takarítás és a rendrakás nem kell szükségszerűen nehéznek, unalmasnak, se idegesítőnek lennie. A lagom támogatás keretet ad leegyszerűsíteni az életünket, miközben jobb közérzetet biztosítunk saját magunknak és családtagjainknak az egyenletesen tiszta és rendezett környezettel. Ha folyamatosan arra figyelünk, hogy a rend fenntartása legyen a célunk –és ne a leterhelő és idegtépő nagytakarítás–, úgy könnyebben élhetünk.
Hiszen akkor marad arra is időnk, energiánk és kedvünk, amivel valójában tölteni szeretnénk az értékes időnket. Ami az advent idején különösen fontos, hiszen a tisztaság és rend megteremtése külön ünneplőbe öltözteti a lelkünket.
Fotó: Kristina Kasimir