A svéd „lagom” a kiegyensúlyozott életstílust hirdeti, amely nemcsak a mértékletességre és egyszerűségre összpontosít, hanem nagyban hozzájárul az egészség megőrzéséhez is. Nézzük sorra, milyen haszna lehet a mértéktartásnak.
Az ősz tökéletes időszak arra, hogy visszavegyünk a lendületünkből és kissé magunkra is koncentráljunk, megpihenjünk, hiszen a természet is lassan megnyugszik. A hűvösebb levegő, az őszi színek és illatok kiváló alapot adnak a figyelem fókuszálására és a jelen pillanat átélésére.
A lagom szellemisége, a mértékletesség és a józanság tűnhet dögunalmasnak. De nem kell annak lennie. A mértéktartás lehet érdekes és szórakoztató, amennnyiben más oldalról igyekszünk megközelíteni azt, mint eddig tettük. Az egészségmegőrzésben azt tanítja, hogy semmiben ne essünk túlzásokba, de tartsunk meg egy kiegyensúlyozott életvitelt, amely testi és lelki szempontból is fenntartható hosszú távon.
Enni mértékletesen
Ez az egyszerűség elve vonatkozik a konyhára is, amely a fenntarthatóság elvén és az eredeti alapanyagok felhasználásán alapul. A svédek arra is ügyelnek, hogy korlátozzák a húsfogyasztást, és ne vásároljanak olyan élelmiszert, amely nem fenntartható módon, vagy egyenesen környezetroboló módon készül.
A lagom elve nem támogatja a túlzásba vitt diétákat vagy a szélsőséges étkezési szokásokat, hanem arra bátorít, hogy változatos és mértéktartó étkezést folytassunk. Az egészséges svéd ételek, mint például a hal, a teljes kiőrlésű gabonák, a friss zöldségek és a bogyós gyümölcsök mind fontos részei a lagom életmódnak, amelyek segítik a tápanyagbevitel és az energiaegyensúly fenntartását.
A lagom nem tiltja a húsfogyasztást, de arra bátorít, hoogy ne együnk belőle túl sokat. A vegetáriánus életmód egyre inkább terjedőben van a svédeknél. A hús helyett több halat, sajtot, tojást és legfőképpen gyökérzöldséget és gyümölcsöt esznek.
A svédek megadják a módját az étkezésnek, úgy gondolják együnk mértékletes mennyiségben, finom és ízletes falatokat. Tálaljuk az ételt izgalmasan, terítsük meg az asztalt szépen.

Mozgás a lagom életmód kulcsa
A lagom filozófia a mozgásban is jelen van. Nem arról szól, hogy minden nap keményen kellene edzenünk, hanem arról, hogy megtaláljuk azt a mennyiséget és formát, ami hosszú távon fenntartható számunkra, és nem terheli túl a testünket, mégis mozgásban tart. A rendszeres, de nem túlzásba vitt testmozgás – mint a séta, a kerékpározás az úszás, a jóga vagy a pilates – szintén hozzájárul az általános jó közérzethez.
Kipróbálhatjuk például a Lassú sétát. Az őszi táj különleges szépsége észrevétlenül segít kikapcsolódni. Menjünki ki egy hosszú sétára egy parkba vagy erdőbe, és használjuk az érzékszerveinket a megfigyekésre. Hallgassuk a levelek zörgését a talpunk alatt, érezzük a hűvös levegőt az arcunkon, szívjuk be az őszi illatokat. Közben próbáljunk meg minden gondolatot elengedni, és csak a pillanatra összpontosítani. Ez a mindfulness technika segíthet abban, hogy elkezdjünk mozogni, ha eddig nem tettük volna. A szabad ég alatt megannyi csoda vár bennünket.

Előtérben a mentális egészség
A mértékletesség és az egyszerűség, amely a lagomot jellemzi, nagyban hozzájárul a mentális jóléthez. Ez a filozófia segít csökkenteni a stresszt azzal, hogy elkerüljük a túlzott elvárásokat és a felesleges nyomást. A kiegyensúlyozott életmódhoz tartozik a mindful életmód is, amely a jelen pillanat megélésére, az egyszerű örömök élvezetére összpontosít.
A levélszedés meditácija is egy ilyen példa: Vegyél fel egy lehullott levelet a földről, és nézd meg közelről. Figyeld meg a színeit, formáit, textúráját, az erek hálózatát a levélen. Érezd az anyagát, és gondolj arra, hogy a természet milyen ciklikus folyamatokban működik. Ezzel a gyakorlat nemcsak a mindfulness gyakorlását segíti, de a természetben zajló változásokat is mélyebben megértheted. Akár utána is olvashatsz.
Fika: Az északi országok világ legnagyobb kávéfogyasztói. A svédek számára a kávézás nem a rohanásról vagy a multitaskingról szól, a svédek nem csak felhörpintik a kávéjukat, a kávé sokkal többet jelent számukra, mint egy koffeinlöket. A lassításról, a megállásról, a lenyugvásról és a feltöltődésről szól. Vagyis, hogy időt szánjanak önmagukra. Ősszel egy bögre meleg tea vagy kávé különösen kellemes lehet. Készíts egy italt, és mielőtt beleinnál, tartsd a kezedben egy pillanatig, érezd a bögre melegét. Szagold meg az ital illatát, majd lassan kortyolj bele. Figyeld meg az ízét, a hőmérsékletét, ahogy az ital lecsúszik a torkodon. Ez a gyakorlat segít abban, hogy teljesen a pillanatra összpontosíts.

Légzés gyakorlat: Az őszi hűvös levegő frissessége különösen jó környezetet teremt a légző gyakorlatokhoz. Ülj ki a teraszodra ha van, vagy menj ki a szabadba, és ülj le egy kényelmes helyen. Kezdj el mélyen, lassan lélegezni, figyeld meg, hogyan áramlik a hideg levegő az orrodon keresztül a tüdődbe, majd hogyan távozik melegen. Ez a gyakorlat nemcsak megnyugtat, de a test és a környezet összekapcsolódásának érzését is erősíti.
Ne feledjük, ha igyekszünk a rejtett zugokban is megtalálni a boldogságot, és a józanságot inkább mankóként semmint teherként éljük meg, akkor a lagomi életstílus nemcsak aktuálissá, hanem elengedhetetlenné is válik abban az őrületben, amelyben mindennap kénytelenek vagyunk élni.