A svédek számára a gyertyafénynek különleges kulturális és szimbolikus jelentősége van. A gyertyafény szerepe különösen az év sötétebb hónapjaiban értékelődik fel. Gyertyát gyújtani melegséget hoz a lelkünkbe.
A hosszú, hideg hónapok alatt, ami már kora ősszel beköszönt és késő tavaszig tart Svédországban, a svédek életében a gyertyafény többet jelent egyszerű dekorációnál. Szimbolizálja számukra a nélkülözött fényt a sötétségben, a család, az otthon melegségét, és a hagyományokhoz való kötődést. Ez a kis láng a fényről, a közösségről és a lelassulásról szóló üzenet, ami segít átvészelni a tél komor időszakát.
A svédek számára a gyertyafény évszázadok óta jelen van a hétköznapokon és a legfontosabb ünnepeiken. Az adventi gyertyák, a Lucia-napi gyertyák, és a karácsonyi fények, az ablakba akasztott ünnepi csillagok mind a hagyomány részei. A gyertya fényének lágysága és egyszerűsége ezekben az ünnepi pillanatokban különös jelentőséggel bír: az összetartozást, a békét és az örömöt szimbolizálja. A Lucia-ünnepségen, ahol a sötétségből a fénybe való átlépést ünneplik, a fejükön gyertyát viselő lányok felvonulása az egyik legszebb hagyománya Svédországnak.
A hideg és a sötétség túlélésének a titka
A svéd tél különösen kemény, és a gyertyafény az egyik legősibb eszköz, amellyel az emberek meghittséget és melegséget teremtenek a hideg, sötét napokon. A ‘mysig’ fogalma, amely a meleg, kényelmes és meghitt környezetet jelenti, elválaszthatatlan a gyertyafény varázsától. A lakások, irodák, üzletek, éttermek ablakaiban világító gyertyák, lámpák nemcsak dekorációként, hanem érzelmi és pszichológiai támogatásként is funkcionálnak, hogy a hosszú éjszakák alatt is harmoniát sugározzanak.
Egyes elbeszélések szerint Svédországan, különösen vidéken és a nehéz helyzetekben, például a nagyon kemény telek vagy háborúk idején, élt egy olyan szokás, hogy az emberek az ablakba helyezett gyertyafénnyel jelezték egymásnak, hogy biztonságban vannak. Ez a szokás különösen azokon a vidéki területeken volt ismert, ahol a nagy távolságok miatt a közvetlen és gyors kapcsolat nehezebb volt. Ha az ablakokban fénylett a gyertya, az azt jelentette, hogy minden rendben van, és a házban biztonság és jóllét uralkodik. Ellenben, ha huzamosabb ideje nem égett a gyertya, akkor az aggodalomra adhatott okot, jelezte, hogy valami nincs rendben a házban, betegség vagy veszély áll fenn.
Miért gyújts gyertyát, mint egy svéd?
Ma már van villany, bármikor fényt kapcsolhatunk, és mobiltelefonok is rendelkezésünkre állnak, hogy gyorsabban és egyszerűbben tudjunk egymással kommunikálni, mint valaha, mégis a svédeknél megmaradt a gyertyafény szeretete.
Sőt, tudatosan alkalmazzák ezt az egyszerű fényforrást, hogy a digitális zajból kilépve, lelassuljanak, és jobban kapcsolódjanak a jelen pillanathoz. A gyertyafény segít abban, hogy meghittebbé tegye az otthonukban együtt töltött időt.
A gyertyagyújtással mi is könnyebben kikapcsolódhatunk. Üljünk le egy csendes helyre, és írjunk le három dolgot, amiért hálásak vagyunk ebben az évszakban. Próbáljuk meg mindegyikhez kötni az őszi élményeinket – akár egy szép naplementét, a meleg pulóverek melegét, az ablakban kopogó eső szépségét vagy egy kellemes sétát a hűvös időben. A hála gyakorlása pozitív hatással van a mentális egészségünkre és segít a jelenre koncentrálni.
Az őszi estéken egy gyertyaláng meditáció is különösen megnyugtató lehet. Kapcsoljunk ki minden lámpát, gyújtsunk meg egyetlen gyertyát, és helyezzük magunk elé. Figyeljük a lángot, ahogy mozog és táncol a levegőben. Próbáljuk elengedni a gondolatainkat, és csak a gyertya fényére koncentrálni. Ez a meditációs gyakorlat segít a fókuszálásban és a belső béke megtalálásában.
A svédek számára a gyertyafény nem csupán világítás; az élet nyugalmasabb, lassabb, bensőségesebb oldalát képviseli. Segít a sötét tél átvészelésében, a hagyományokhoz való kapcsolódásban és a közösségi élet elmélyítésében. Mindezért mi magyarok is gyújthatunk gyertyát. De ne felejtsük el az aranyszabályt: őrizetlenül sose hagyunk gyertya, mécses fényt!
Fotó: ITT