A boldogságot nem egy valakitől vagy egy valamitől érjük el. A boldogság nem más, mint egy viszonylag kiegyensúlyozott élet, sok apró örömmel fűszerezve. Némelyik az ölünkbe hullik, némelyikért pedig elébe kell mennünk, hogy megkapjuk. 40 apró lagom boldogságforrást hoztunk. A mi kedvencünk a 12-es. És a tiéd?

Sokszor hivatkozunk arra, hogy az északiak a legboldogabbak közé tartoznak a világon, és a svédek is az élen járnak. Így hát nem nehéz összeszedni néhány támpontot a boldogság eléréséhez. Szerintem, mindannyian ismerjük ezeket. 36 apró lagom trükk, amit csak meg kell fontolnunk. Különösen akkor, ha éppen padlón vagyunk. Hogy ráébredjünk arra, tényleg sok minden önmagunkon múlik.

  1. Döntsd el: boldog leszek

Mi sem egyszerűbb persze. És mégis. Fejben dől el mit kívánunk, miért imádkozunk, mit képzelünk el magunknak. Döntsük el, hogy boldogak akarunk lenni. Legalább fejben ne hátráltassuk magunkat! Írjuk le, rajzoljuk le vagy mondjuk el valakinek, mitől lennénk boldogak.

  1. Mosolyogj

Az én arcomra minden oda van írva. Az is, ha nem őszinte a mosolyom. Vagy, ha nehezemre esik mosolyogni. Mégis azt mondom, hogy rendezzük az arcberendezésünket. A svédek ebben verhetetlenek. Rajtuk nem látszik mit gondolnak. Mosolyogjunk. Teremtsük meg a jókedv alapját már önmagunkban.

  1. Légy hálás, azért amid van

Nem vitás, a hálás emberek boldogabbak, és könnyebben értékelik az élet hétköznapi és apró dolgait is. Persze hálásnak nem könnyű lenni. Mégis szükséges. Még a legnehezebb időszakban is van miért hálásnak lenni. Keresd meg azt, te miért lehetsz lekötelezett.

  1. Mozogj

A mozgás kilibbenti az embert. Bármennyire rosszkedvű, lehangolt, céltalan vagy, akkor is kell mozognod. Sétálj, tornázz, kerékpározz. A svéd motion kifejezés pont úgy lefordíthatatlan, mint a lagom vagy a fika, a motion közben emelkedik a pulzusunk, és talán még izzadunk is. Ez a testedzés lagom módja, például gyalog járunk a munkahelyünkre, vagy a közeli bevásárlást autó nélkül intézzük, vagy eljárunk időnként úszni vagy kocogni. Nem kell keményen edzeni, csak mozogni.

  1. Legyél sokat a szabadban

A svédek természetszeretete és -tisztelete jóval több annál, hogy csupán csak kidugják az orrukat a házból, vagy tegyenek egy kört a lakókörnyezetükben. A kintlét öröme nélkül nincs lagom. Időjárástól függetlenül sétálnak, kirándulnak, töltenek időt a szabadban. Vedd át ezt a szokást, kávézz, piknikezz a szabadban, sétálj, sportolj, kirándulj a jó levegőn.

  1. Meditálj

Ha megtanuljuk, hogy kicsit hátradőlünk, és kilépünk a körben forgó gondolatainkból, akkor egy őszintébb és koncentráltabb állapothoz jutunk el, ahol tudatosan dolgozzuk fel a jó és rossz élményeket, s teljes mértékben jelen vagyunk a munkánkban és odahaza.

  1. Élj a hobbidnak

Ha van olyan dolog, amit szívesen csinálsz, ami örömmel és sikerélménnyel tölt el, akkor csináld. Mindegy, hogy mi az, fotózz macskákat, gondozz növényeket, építs legó kockából várakat vagy virágokat, vagy éppen süssél virslis hasékat újra és újra – a lényeg, hogy jól érezd magadat.

Ha nincs hobbid, vagy unod ami van, keress újat!

  1. Hallgass vidám zenét

A svédektől hasonlóan nem áll messze a bulizás, mint tőlünk magyaroktól. Szeretnek énekelni, táncolni, zenét hallgatni. Keress vidám zeneszámokat, amik felpörgetnek.

  1. Aludj rendesen

Ha kialvatlan az ember, akkor minden döcögősebb, nehezebb. Kialvatlanul még a jó sem tűnik annyira jónak. A fáradtság kimondottan felnagyítja a negatív érzelmeket.

  1. Ne hasonlítsd magadat másokhoz

Az északi népek a saját dolgaikkal foglalkoznak. Tudják, ha másokkal hasonlítják össze magukat az ronthatja az önértékelésüket. Csak magadhoz viszonyulj, a saját teljesítményedhez. Próbálj kicsit másokhoz úgy viszonyulni, mint a svédek, használd a hideg távolságtartást, ha szükséges. Ez az apró lagom trükk segíthet, amikor nagyon elmerülsz abban, hogy bezzeg másnak könnyebb…

  1. Ölelj meg valakit

A svédek elég tartózkodóak. De nem a közvetlen családtagjaikkal és a legkedvesebb barátaikkal szemben. Az ölelés, mint köszönési- és szeretet kifejezési forma az ilyen szoros kötelékben elengedhetetlen. Talán a svéd kutatók voltak pont azok, akik megállapították, hogy napi 5 ölelés már elegendő boldogsághormont szabadít fel ahhoz, hogy szeretve érezzük magunkat.

  1. Kezdeményezz a munkahelyeden

Az embert általában boldoggá teszi a siker. Ha kreatívak vagyunk, merünk új ötletekkel előállni, azzal nem csak magunknak teszünk szívességet.

  1. Légy nagylelkű

Néha elnézhetünk más hibája felett. Vagy önként segíthetünk. Támogathatunk másokat anyagilag vagy lelkileg. Ahogy tetszik.

  1. Csak tervezz egy utazást

Bármilyen furcsa, de már az is boldoggá tehet bennünket, ha csak megtervezünk egy utazást. Kinézzük a helyet, eldöntjük hogyan utazzunk, milyen körülmények között szálljunk meg, miket nézzünk meg, mit csináljunk az adott helyen. A pénzzel és a tényleges utazással ne törődjünk. Csak adjuk át magunkat az utazás örömének fejben.

  1. Ebédelj a szabadban

Ne ebédelj mindig bent a munkahelyeden, főleg ne a munkaállomásodon. Ha a munkád, munkahelyed megengedi, étkezz kint a szabadban. Ha van terasz vagy belső kert akkor ülj ki oda, vagy kint az utcán keress egy padot, vagy ha nincs messze park, sétál el oda. A friss levegő, a megváltozott környezet már negyed óra alatt is feltölt. És kint jobban figyelsz arra, amit megeszel, mintha a monitor, a munkaállomásod mellett étkeznél.

  1. Ágyazz be

A rend mindenkit nyugodtabbá tesz. Kezdd otthon, már a hálóddal. Ne hagyd befedetlenül az ágyat, szanaszét a párnákat és a takarókat. Tegyél mindent szépen össze, és ágyazz be minden reggel.

  1. Maradj fókuszban

Ez egy nehéznek tűnő lagom trükk. Különösen akkor, ha nehézségeink vannak. Mégis arra buzdítunk, ha szeretnéd megélni a pillanatokat, akkor ne engedd magadat eltéríteni. Fókuszálj arra, amit éppen csinálsz, maradj a jelenben. A svédek nagyon elkötelezettek ebben.

  1. Egyél gyümölcsöt és zöldséget

A lehető legjobb, amit magunkkal tehetünk, ha minden étkezésnél eszünk gyümölcsöt. Még a kakaós csigához is, amihez például illik a barack, az áfonya, az eper de még a narancs vagy a banán is. Húsokhoz válasszunk színes zöldségeket, vagy emésztést segítő ecetes savanyúságot, zöld salátát.

  1. Tanulj valami újat

A sikerélmények azok, amelyek motivációt adnak a továbbiakhoz. Megtanulhatunk megoldani egy számunkra bonyolult matematikai feladatot, biztonsággal úszni vagy éppen sudoku keresztrejtvényt megfejteni. Felnőttfejjel sem szégyen tanulni.

  1. Zárd be a problémáidat egy borítékba

Történjen velünk bármi rossz, kellemetlen, amire gondolni se szeretnénk, írjuk le egy papírra, és zárjuk egy borítékba. Megtörtént, fogadjuk el és menjünk tovább.

  1. Legyen egy kisállatod

Számos tanulmány kimutatta, hogy a kisállat tartása csökkenti a magány és a szorongás érzését. Persze csak akkor szabad kisállatot tartani, hogy vállalni tudjuk a gondozással járó nagy felelősséget.

  1. Van spórolt pénzed? Élményt vásárolj!

Szükségünk lehet egy ergonómiailag kényelmesebb ágyra, egy biztonságos autóra vagy egy újabb háztartási gépre. Ám a mindennapi használatuk mellett sem feltétlenül adnak annyi élményt, mint egy nehezen elérhető úti cél, egy ritkaság számba menő koncert, egy nem mindennapi szabadidős program, mint a búvárkodás, a kutyaszánhúzás vagy egy léggömb utazás. Költsünk élményekre!

  1. Tegyük el a telefont

Tartsunk visszatérően mobilszünetet, akár mindennap például lefekvés előtt vagy a nap közepén, ha megtehetjük. A hétvégén is keríthetünk sort a mobildiétára, akár egy teljes napra is vagy egy fél délutánra. Maradjunk a jelenben mobilozás helyett.

25. Tarts egyensúlyt az anyagiakban

Ahogy egyre tudatosabbá válunk, nemcsak személyes igényeinket, de a bolygónk szükségleteit illetően is, egyre kevesebbet fogyasztunk, és megtanuljuk erőforrásaink helyes, takarékos beosztását.

  1. Éljünk változatosan

Még azok a dolgok is rutinná válhatnak, amelyek boldoggá tesznek. Például, ha minden nap az ágyban reggelizik, az előbb-utóbb mindennapossá, és így unalmassá válik. Ahhoz, hogy az életben is könnyebben vegyük a változásokat és jól tudjunk alkalmazkodni, a legjobb, ha még azokon a szokásokon is változtatunk, amiket nagyon szeretünk.

  1. Igyál vizet

Még egy enyhe kiszáradás is elég ahhoz, hogy fáradtnak és ingerültnek érezzük magunkat. Figyeljünk a folyamatos vízbevitelre. Ez az egyik legegyszerűbb lagom trükk.

  1. Menj vízpartra

A víz nem csak belül, kívül is fontos. És most nem a fürdésre gondolok. A víz áramlása, mozgása, illata, maga a látványa nyugtatóan hat az emberre. Amikor tehetjük menjünk folyó- vagy tópartra, tengerpartra.

  1. Csatlakozz másokhoz

Mozogni, sportolni jó és szükséges. Ha másokkal együtt tesszük, a közös élmény pozitív élményekkel tölt el bennünket. Gondoljunk csak a svédek sportlov-jára, amikor a téli sportoké lesz a hangsúly.

  1. Egyél csokoládét

A svédek a lehető legtöbb dologban tartják az egyensúlyt. Kivéve az édességekben. Imádják a süteményeket, szinte minden ünnephez van egy vagy több kekszük, süteményük, tortájuk. A csokoládéfogyasztásban is élen járnak. Endorfinban nincs hiány.

  1. Tanulj meg nemet mondani

Thelma Davis pszichológus szerint „Igent mondani a boldogságra azt jelenti, hogy nemet mondunk azokra a dolgokra és emberekre, akik stresszt okoznak”. Ha mindenre és mindenkire igent mondunk, az stresszt okozhat, ezért csak olyan dolgokra mondjunk igent, amelyektől hosszú távon jól érezzük magunkat.

  1. Takaríts

A rendetlenség stresszt okoz, ha zűrzavar, piszok vesz körül bennünket, akkor az agyunk hamar elfárad és nem jól működik. A lagom gondolkodás támogat a halogatás legyőzésében, amivel oldódik a szorongásunk.

  1. Tartsunk Fredagsmys-t

Az egyik legmulatságosabb lagom trükk a fredagsmys, vagyis a kellemes péntek ami nem más, mint a szabadidő élvezete szeretteink körében. A végre péntek van érzésébe beletartozik a kényelmes otthoni viselet, mint a mjukisbyxor – a puha nadrág, az egyszerű finomságok, mint a taco, a hot-dog, a hamburger, a pizza, a gyümölcs- vagy zöldségsaláta. És a mozi.

  1. Tedd le az autót, ülj metróra

Senki sem gondolta volna, ám egy svéd tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az emberek általában boldogabbak, amikor metróval utaznak a munkahelyükre ahelyett, hogy vezetnének. Mert így volt idejük olvasni, mobilozni vagy akár szunyókálni. Remélhetőleg ez akkor is működik, ha villamossal vagy busszal utazunk.

  1. Ismerkedj meg a FIKA-val

Kevés dolog van, ami jobban segíti a munkaidőbe iktatott pihenők és a szabadidő megbecsülését, mint a kávészünet, svédül a fika, amit a svédek tökélyre fejlesztettek. Naponta kétszer tarts fika szünetet – hívjuk el egy kávéra a közvetlen kollegánkat a konyhába, vagy készítsünk neki egy teát. A fika nemcsak a kávézás, hanem a kommunikáció, a kapcsolatok ápolása is. Arról szól, hogy kilépünk az adott feladatból, és részt veszünk a közös rituáléban a munkatársakkal, méghozzá igazi lagom stílusban.

  1. Lagom trükk: Lépjünk be egy klubba

A világon – népességszámra vetítve – Svédországban működik a legtöbb kórus: mintegy 600 000 ember tagja valamely énekkarnak. A legtöbbünk számára a rendszeres csoporttevékenység – legyen az könyvklub, csapatsport vagy politikai kör – nagyrészt a közösségről szól. A klubok több szempontból is a lagom fő értékeit képviselik, a közös siker mellett, a csoportos tevékenység stresszoldó hatása fokozza a mentális jóllétünket azzal, hogy oxitocint szabadít fel.

      Ez a néhány lagom trükk segíthet abban, hogy megtanulj másként figyelni magadra, másokra, a világra és benne önmagadra. Semmit nem kell csinálni, főleg nem túlzásba vinni. De kipróbálni, nem árt.

      Lycka till! – Sok szerencsét!

      Fotó: Henrik Trygg/imagebank.sweden.se – Helyszín: Gotland